Gezi Blog'u
Site Slogan

Alternatif bir yapılanma biçimi: Mikro devletler

Mikrodevletler bağımsızlığını ilan etmiş, nüfusu az ve toprakları küçük olan uluslardır.  VatikanMonaco ya da Malta gibi bağımsızlıkları diğer ülkeler tarafından da kabul edilen ülkelere de mikro devlet (micronation) denir. Ancak bu yazıda bahsi geçen mikro devletler, diğer ülkeler tarafından tanınmayan fakat kendi bağımsızlığı kendi ilan edenler olacak.

Şimdi bu kendi bayrakları olan, kendi pullarını, paralarını, yasalarını çıkaran alternatif yapılanmalara bir göz atalım.

1 – Principality of Sealand

Büyüklük: 0.00055 km2
Nüfus: 27
Kurucu: Michael Bates

Sealand muhtemelen Dünya’ da en çok adı duyulan mikro devlettir. İngiltere kıyılarından sadece 10 km uzaklıkta olup, 2. Dünya Savaşı’ nda Alman uçaklarının hava saldırılarını önlemek için tasarlanmış bir deniz kalesidir. 1967 yılında binbaşı Roy Bates tarafından bu ada işgal edilir. Ve ailesiyle birlikte adada yaşamaya başlar. İngiliz ordusu Bates’ i adadan atmak için asker gönderdiğinde ülkesini savunmak için silahına başvurur ve başarılı da olur. Ertesi yıl mahkemeye verilen ve İngiliz hakimin, İngiltere’ den 10 km uzakta olduğu için davada Bates’ i haklı bulmasıyla adaya iyice yerleşen ve kendi anayasasını, bayrağını ve parasını çıkartmasıyla, Sealand tüm Dünyanın ilgisini fazlasıyla çekti. 2007 senesinde, bir açık arttırma sitesinde adayı 10 milyon dolara satışa çıkaran Bates, maalesef istediğini müşteriyi bulamadı ve Sealand adasının prensi olarak şimdilik adada huzurlu yaşamına devam ediyor.

2 – Republic of Molossia

Büyüklük: 58 km2
Nüfus: 2-3
Kurucu: Kevin Baugh

Amerika’ nın Nevada eyaletinte bulunan Molossia Cumhuriyeti’ nde, ülkenin kurucusu Kevin Baugh ve 2 oğlu dışında kimse yaşamıyor. Çocuklu hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Kevin Baugh’ ın ülkesi Malossia’ yı ziyaret etmek için pasaporta ihtiyacınız var. Ülkenin kendine ait parası, hükümet konağı hatta tren yolu bile mevcut. Ve yayın balığı, tüfek, soğan bu ülkede yasak. Ziyarete gelen turistleri güneş gözlüğü ve askeri üniformasıyla karşılayan Kevin Baugh, ülkesinde büyük bir diktatör imajı veriyor.

3 – Principality of Hutt River

Büyüklük: 75 Km2
Nüfus: Around 20 residents and 13,000-18,000 overseas citizens
Kurucu: His Royal Highness Prince Leonard I

Hutt River Prensliği 21 nisan 1970 yılında Leonard Casley tarafından kuruldu. Leonard Casley ve beraberindeki 5 çiftçi aile, Avusturalya hükümeti ile hukuki bir anlaşmazlığa düştü. Bir takım yazışmalardan sonra Casley sorunun çözülemeyeceğini anlayınca kendi prensliğini kurmaya karar verdi. Avusturalya’ daki eski kanunlardan ötürü  Hutt River prensliğine kimse dokunamadı ve Casley kendisini önce Hutt River Prensi daha sonra da ünvanını Majesteleri Prens Leonard I olarak değiştirdi. Hükümete vergi ödemeyen, kendi parasını pasan, hatta kendi pasaportları olan bu prensliği Dünyanın çeşitli ülkelerinden bolca turist ziyaret ediyor.

 4 – Waveland

Büyüklük: 784 km2
Nüfus: 0
Kurucu: Greenpeace

Mülkiyeti İzlanda, Danimarka, İrlanda ve İngiltere arasında tartışma yaratan bu küçük kaya parçasının asıl ismi Rockall’ dır. Bu anlaşmazlığın sebebi, bölgede yürütülen ve karasularına katılacak ülke tarafından da devam edilmesi muhtemel, petrol arama çalışmaları. Tam da bu anlaşmazlığın devam ettiği 1999 yılında, çevreci örgün Greenpeace adayı işgal etti. Amaç ise bu anlaşmazlığının altında yatan gerçekleri protesto etmekti. Üzerinde herhangi bir canlı barındıramayacağından, İngiltere tarafından görmezden gelinen bu protesto dikkat çekmiş olacak ki – tabi BP’ nin son petrol arama çalışmalarındaki olaylarından etkisi yadsınamaz – şu an vatandaşlık başvuruları devam eden ülke, öylece kendi haline bırakılmış durumda. Eğer siz de Rockall ( Waveland) vatandaşı olmak istiyorsanız, Waveland.org adresinden başvurunuz yapabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.