Gezi Blog'u
Site Slogan

Orman Terapisi

Şehir hayatının insanda stres yarattığı biliniyor. Ormana gidin, ağır ağır yürüyün, tüm duyularınızı açarak havayı soluyun. İşte bu, orman terapisidir.

Doğanın iyileştirici bir gücü olduğu gerçeği insanlık tarihi kadar eski bir bilgi olsa da, bu bilginin değerini farketmemiz için önce şehir yaşamının bizi hasta etmesi, sonra da Japonlar’ın Shinrin-Yoku, yani Orman Terapisi kavramını geliştirmeleri gerekiyordu belli ki.

Orman terapisi, Şinto ve Budist şifa pratiklerinden esinlenen ve Japon hükümeti tarafından 1982 yılında tanınmış olan standart bir koruyucu tıp uygulaması. Ormanın ve ağaçların zihinsel ve fiziksel sağlık üzerindeki etkileri, Japonya’da devlet düzeyinde destek görüp yaygınlaşan bir uygulama.

Aslında insanoğlunun ait olduğu ortama, yani doğaya dönmesinin onu iyileştiren etkilerine yapılan bir vurgu bu. Öyle ki, ‘orman tıbbı’ denilen bir alan var ve bilim adamları ormanın insan sağlığı üzerindeki etkilerini fizyolojik araştırmalar yaparak saptıyorlar. Örneğin 2005 ve 2006 yıllarında 260 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 20 dakika boyunca orman manzarası izleyenlerde stres hormonu olan kortizol düzeyi, şehirde yaşayan insanlara göre %13,4 oranında daha düşük çıkmış. Bu demektir ki hiçbir fizyolojik araştırmaya gerek kalmadan, ormanın manzarası bile stresi azaltan etkilere sahip.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.